Menu Zavřeno

Jóga

Oznámení o zrušení akce

 Oznamujeme, že plánované cvičení „Sobota s jógou“, které se mělo uskutečnit 19.9.2020, je pro nízký počet přihlášených zrušeno.

Děkujeme za pochopení a přejeme vše dobré.

Jarka a Mojmír

 

 


Pozvánka na sobotu s jógou

„MYSL – DECH – IMUNITA“

CVIČENÍ PRO IMUNITU A PRO ZDRAVÝ DÝCHACÍ SYSTÉM

 

Kdy: 19.9.2020 od 9:00 do 13:00 hodin

Kde: V tělocvičně SZŠ a VOŠ zdravotnické ve Vsetíně

Co s sebou: Karimatku, deku, vrstvené oblečení pro komfort při cvičení i relaxaci (teplejší oblečení pro případ chladnějšího počasí)

Cena pro členy TJ Slovan Vsetín, oddíl jóga:  250,- Kč. Pro nečleny:  300,- Kč

Platba na místě

 

Počet míst je vzhledem k stávající situaci omezen a je stanoven na 15 osob.

Na cvičení je potřebné závazné přihlášení prostřednictvím e-mailu nebo telefonicky.

Níže uvedený kontakt použijte i pro podrobnější informace.

Kontakt: jogavs@centrum.cz, mobil: 603594654

 

Těšíme se na shledanou

Jarka a Mojmír


 

Předseda oddílu : Mojmír Pilčík:   e-mail: jogavs@centrum.cz

Jóga je integrální disciplína, která pohlíží na člověka jako na celek. Při procesu integrace hledáme způsoby, jak se vyrovnávat s nejrůznějšími vlivy nebo ještě lépe předcházet vlivům, které integraci, harmonii či celistvost narušují. Vhodnými tělesnými polohami, dechovými cvičeními, soustřeďováním vědomí můžeme účinně vykompenzovat zvýšené napětí, aktivizovat a harmonizovat psychosomatickou jednotu osobnosti. Účinky cílených pohybů a jógových aktivit se zvyšují, je-li cvičení prováděno vědomě, relaxovaně a v souladu s dechovými funkcemi.

Vzhledem k faktu, že nadále narůstá počet tzv. civilizačních onemocnění, vnímáme zvýšenou potřebu takových aktivit, které působí zejména jako prevence psychických a následně i fyzických potíží s dopadem na výkonnost člověka. Právě jógová a čchi-kungová cvičení napomáhají k prevenci civilizačních onemocnění, k odbourávání následků stresujících faktorů a posilují psychickou i fyzickou odolnost člověka.

Co jógová cvičení mohou člověku přinést:

Praktikováním jógy uvádíme do souladu mentální – emocionální, fyzické a psychické aspekty sebe sama, jednotlivé složky uvádíme do harmonické vyváženosti

  • ozdravení a posílení
  • zvládání vlastního myšlení
  • umění koncentrace
  • vytváření klidu (význam ticha, meditace)
  • nalézání smyslu života
  1. Základní průpravná cvičení rozvíjejí schopnost vnímat, kontrolovat pohyb a úroveň svalového napětí a uvolnění, provádět pohyb vědomě řízený, zapojovat pouze ty svaly, které jsou k danému pohybu potřebné a ponechat ostatní svaly uvolněné, obrátit pozornost k vnitřnímu vnímání.
  2. Korektivní průpravná cvičení slouží k odstranění svalových dysbalancí, zlepšení kloubní pohyblivosti, odstranění stálého napětí v některých částech těla, k vytvoření návyku správného držení těla, k ovlivnění úrovně dýchacích svalů a k rozvinutí plného jógového dechu. Do této skupiny zahrnujeme cvičení na protažení, posilování a obnovování funkčnosti a pružnosti svalů.
  3. Speciální cviky, které se praktikují jako přímá příprava na provádění a zvládnutí určitých ásan jsou cílená průpravná cvičení.
  4. Pozice – ásany
  5. Dechová cvičení, relaxační a meditační techniky

Pro koho jsou tato cvičení určena:

Jelikož nejde o soutěžní disciplínu, ale základním faktorem je osobní prožitek, nejsou zde žádná omezení. Jde zcela o individuální přístup, přestože cvičení probíhá ve skupině. Jediným kritériem je zdravotní stav, dále jsou to schopnosti a možnosti každého člověka. Každý cvičí tak, aby byl schopný vnímat a prožívat, co se v jeho těle a mysli děje. Jen tak lze očekávat žádoucí účinky. Jógová cvičení nelze vnímat jako efektní gymnastická cvičení.

Do cvičebních jednotek zařazujeme také čchi-kungová cvičení.

Čchi – kung v nejširším slova smyslu = umění, jak si udržet své tělesné i psychické zdraví v normálním stavu.

Čchi-kung podobně jako jóga vždy zahrnuje tři aspekty:

  • regulace tělesné polohy či pohybu těla nebo jeho částí
  • regulace mysli
  • regulace dýchání

Pro vnitřní potřebu oddílu podle potřeby vydáváme metodické listy a videa jako metodický materiál ke cvičení